Uspořádej si svůj šatkík
- Charlotte
- 14. 8. 2015
- Minut čtení: 4
Zdravím, jak už jste si mohli všimnout, dnešní článek se bude týkat organizace šatníku. Dám vám pár rad, tipů a triků, jak si podle mého, "geniálně" uspořádat šatník.
1. Roztřiď si oblečení na hromádky
Také patříte mezi těch 80% lidí, kteří nenosí polovinu svého oblečení? Už nepřemýšlejte ani minutku a výházejte vaši šatní skříň a vzhněte se na dělání hromádek. Jak na to? Udělejte si 3 hromádky. Na jednu dejte věci, které si necháte. Na druhou věci, které prodáte a na třetí,které darujete, nebo vyhodíte. Nevíte, které věci kam zařadit? Nevadí. Čtěte dál a vše se dozvíte.
Oblečení, které si necháte: to bude zřejmě to, které jenové, často ho nosíte a patří mezi vaše oblíbené kousky. Samozřejmě si nechte i oblečení, které nosíte příležitostně, jako jsou šaty na ples, zimní kabáty, pohodlné oblečení na výlety a podobně.
Oblečení, které prodáte: sem bych zařadila oblečení, které už neunosíte, je vám malé a pořád je v dobrém stavu. Nebo také oblečení, které vás už omrzelo, nebo jste ho dostali, ale nesedí vám.
Oblečení,které darujete/vyhodíte: tak sem bych zařadila věci, které vám už leží bůh ví jak dlouho ve skříni bez povšimnutí. Věci,které jsou roztrhané, nebo nepoužitelné, tak ho vyhoďte, nebo třeba použijte jako hadru. Kousky, které jsou nositelné, můžete věnovat třeba na charitu nebo je dát do nějakého bazaru.

2. Starej se o své oblečení
Věděli jste, že ty lístečky/štítky na oblečení k něčemu jsou? Já to až do nedávné doby ignorovala a zjistila jsem, že bych asi neměla. Ty štítky na oblečení, které si kupujeme tam opravdu kněčemu jsou a nejsou tam jen pro strandu králíkům. Aby jsme naše oblíbené i méně oblíbené kousky oblečení nezničili, měli bychom se o ně starat alespoň z poloviny tak, jak je na těch lístečcích psáno. Aby to nedopadlo tak, že se oblečení přebarví, srazí nebo já nevím co ještě. Taky je dobré si žehlit spodní prádlo. A proč? Nejsen, že je potom měkčí a lépe se nosí, ale také tím spálíte nějaké to procento bakterií. samozřejmě praní našeho oblečení je jasná věc!
3. Na co použít jaký věšák?
Miliarda věšáků na oblečení! Ale který na co použít? To je pro většinu z nás záhadou. Já jsem si s tím lámala hlavu hodně dlouho. A tady máme rozlousknutý oříšek a pár typů, který věšák na co tedy použít.
Plastová ramínka: myslím, že na ty můžeme dát prakticky cokoli. Od lehkých halenek po pásky a šály.
Dřevěná ramínka: ty se hodí spíše na sáčka a kabáty. Drží totiž lépe tvar ramen.
Ramínka s klipsy: myslím ty ramínka, které mají v obchodech. Občas vám je nechají a vy si je buď schováte do skíně, nebo je doma vyhodíte. Ty se hodí zase více méně na vše, ale já je dříve používala na kalhoty, legíny, rifle nebo kraťase.
Plastové nebo papírové krabice: ty můžete opět použit skoro na vše. Je tedy lepší do nich dávat věci, které se nemačkají. Aby jste potom nevytáhli z krabice nějaký pomačkaný "kus hadru". Nebo je můžete použít v zimě na letní věci a v létě na ty zimní.

4. Dokonalá organizace
Samozřejmě má každý jinak velkou skříň a také jiné rozložení skříně, ale i tak si myslím, že by jste mohli tyto rady uvítat.
Horní poličky: do horních poliček si můžete dát krabice, do kterých umístítě věci, které třeba tak často nenosíte, nebo třeba klobouky, čepice, šály a podobně.
Pověste si: oblečení jako jsou šaty, košile, blůzy, kabáty a podobně. Prostě věci, které by se snadněji pomačkaly. Pokud máte místo, můžete si pověsit i trička nebo kalhoty.
Do poliček poskládejte: například ty trička, nebo kalhoty. Jsou to věci, které nemůsí nutně viset na věšácích. Můžete si je poskládat třeba podle barvy, nebo trička s krátkým rukávem na jednu hromádku a trička s dlouhým na druhou hromádku.
Spodní prádlo: si poskládejte do šuplíků. Nejlépe halhotky, pomožky a podprsenky zvlášť. Nebo si v tom udělat nějaký vlastní systém. Je to potom mnohem přehlednější a lépe se v tom orientuje.
Ostatní: pásky, pokud jich máte hodně, tak si na ně můžete udělat místo v nějakém šuplíku. Pokud máte pásky tak 4 nebo 4, tak stačí, když si je pověsíte na věšák nebo si je dáte nějak vedle kalhot. Kabelky si můžete vyskládat do nějaké poličky, ale pokud máte nějaké kabelky, které nějak nenosíte, ale chcete si je ponechat, tak si je šoupněte do krabice.

5. Rady a tipy na závěr
* Pokud chcete mít přehled o tom, které kousky oblečení nosíte častěji a které třeba vůbec, můžete vyzkoušet ramínkovou techniku. Vždy, když si vezmete nějaký kousek oblečení a poté ho budete vracet do skříně, otočte ramínko na opačnou stranu, jako máte ostatní ramínka. Třeba po 2 - 3 měsících to prozkoumejte a uvidíte, které oblečení nosíte a které naopak ne.
* Oblečení pro jinou sezónu ukládejte do papírových nebo plastových krabic, aby se vám nepletlo ve skříni.
* Oblečení, které chcete prodat, už nezařazujte zpátky do skříně. Vyperte ho a dejte ho do krabice. Bude pro vás potom to hledání lehčí a navíc vám ve skříni nebude překážet.
* Pořiďte si do vaší skříně nějaké voňavé pytlíčky, nebo mýdla. Skříň vám to hezky provoní a navíc je to clkem dobré i proti molům.
* Když si pořídíte dva páry nových ponožek, vyhoďte jeden pár nějakých starých. A když už jsme u těch ponožek. Neschovávejte ty děravé! Stejně se většinou nedokopete k tomu, aby jste je zašili. A když už je zašijete, tak se stejně v co nejbližší době opět roztrhnou.
Kommentare